Haber

Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu: “Kimse Merak Etmesin. Ahlakın ve Adaletin Gücünü Birlikte Kuracağız”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı Adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim güzel halkım kimse merak etmesin. Ahlakın ve adaletin üstünlüğünü birlikte tesis edeceğiz. Yolumuz açık olsun” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı oldu. Saadet Partisi Genel Merkezi’nde bugün düzenlenen ve 5 saat süren görüşmenin ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olduğunu açıkladı. Karamollaoğlu’nun ardından saatlerdir burada bekleyen vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

YUNUS EMRE’NİN SÖZLERİYLE BAŞLADI

Yunus Emre, ‘Bölünsek doyarız’ diyor.

“MASAMIZ BARIŞIN VE KARDEŞLİKİN MASASIDIR. TÜRKİYE’Yİ Bereketli, Huzurlu ve Neşeli Günlere TAŞIMAK EN BÜYÜK AMACIMIZ”

Bu masa Halil İbrahim masasıdır. Halil İbrahim’in sofrası, komşusu açken tok yatmamaktır. Halil İbrahim’in sofrası, tek bir çocuğun yatağa aç girmemesi demektir. Halil İbrahim’in sofrası, zulmün son bulması, hakkın, hukukun ve adaletin tesisi demektir. Bizim soframız barışın, kardeşliğin sofrasıdır. Türkiye’yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımak en büyük hedefimizdir. Allah’ın izniyle hep birlikte bunu başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ve uzlaşı ile yöneteceğiz. Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş konusunda da mutabık kaldık.

“MİLLİ İTTİFAK DAHİL DİĞER PARTİLERİMİZİN BÜYÜK BAŞKANI BAŞKAN YARDIMCISI OLACAKTIR”

11 adet iç mesele henüz sonuçlandırılmıştır. Bu kapsamda Parlamenter Sisteme geçiş sürecinde Millet İttifakı’na dahil olan diğer partilerimizin de değerli başkanları Başkan Yardımcılığı yapacaklardır.

“ORTAK TÜRK HAYALİMİZİ PAYLAŞAN HERKESE MİLLİ İTTİFAK’IN KAPISI AÇIKTIR”

Şunu da belirtmek isterim; Ortak Türkiye hayalimizi paylaşan herkese Millet İttifakı’nın kapısı açıktır. İnancı, düşüncesi, ideolojisi, kimliği ne olursa olsun 85 milyon insanımızı gönülden selamlıyoruz. Bugün deprem felaketinin ilk ayı. Berat Kandili’nin bu mübarek gecesinde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

“AHLAK VE ADALETİN GÜCÜNÜ HER ZAMAN BİRLİKTE KURACAĞIZ”

Sevgili dostlarım, güzel insanlarım, kimse merak etmesin. Ahlakın ve adaletin gücünü birlikte kuracağız. Yolumuz açık olsun.”

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN BİYOGRAFİSİ

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948’de Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu. Kılıçdaroğlu, babasının tapu memuru olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun Erciş, Tunceli, Genç ve Elazığ gibi çeşitli yerlerinde aldı. 1967 yılında Elazığ Ticaret Lisesi’nden birincilikle mezun olan Kılıçdaroğlu, 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (bugünkü Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezun oldu.

1971 yılında Muhasebe Müşavirliği Sınavı’ndan sonra Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra Hesap Uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. 1983 yılına kadar muhasebeci olarak devam etti ve bir yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce Daire Başkanlığı, daha sonra aynı kurumun Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, 1991 yılında BAĞ-KUR Genel Müdürü olarak atandı. Kılıçdaroğlu, 1992 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürü oldu. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. 1994 yılında Ekonomik Trend Dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden Ocak 1999’da kendi isteğiyle emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıt Dışı Ekonomi İhtisas Komisyonu başkanlığını yapan Kılıçdaroğlu, bir dönem Hacettepe Üniversitesi’nde de dersler verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Kasım 2002’de yapılan 22. Dönem Milletvekili Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e girdi.

CHP Merkez Yürütme Kurulu’nda göreve başlayan Kemal Kılıçdaroğlu, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde İstanbul’dan 23. Milletvekili seçildi.

CHP Küme Başkan Yardımcılığına seçilen Kılıçdaroğlu, Genel Başkan olduğu Mayıs 2020’ye kadar bu görevi sürdürdü. Kılıçdaroğlu, bu süreçte iktidardaki yöneticilerin yolsuzluk dosyalarını da kamuoyunun gündemine taşıdı.

BELGE AÇIKLANDI, AKP’Lİ SABAN GİNGİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDI

Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin Küme Başkan Yardımcısı olduğu dönemde Silivri Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde imar değişikliği ve banka kredisi karşılığında 1 milyon dolar aldığını ve belgeleri kamuoyuyla paylaştığını iddia etti. Bu, Kılıçdaroğlu’nun kamuoyunun dikkatini çektiği ilk değerli belge oldu. Kılıçdaroğlu’nun iddialarının ardından Dişli Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

DENGİR MİR MİSYONDAN MEHMET FIRAT’A VARDI

Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın yönetim kurulunda yer aldığı Menas adlı şirketin, cumhurbaşkanlığı döneminde hayali ihracat yaptığı ve Menas’la ilgili TIR’da 89 kilo eroin ele geçirildiği iddialarını gündeme getirdi. İddialar üzerine Kılıçdaroğlu ve Fırat, 26 Eylül 2008’de TBMM basın dairesine gelerek canlı yayında konuyu tartıştı. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerin ardından Dengir Mir Mehmet Fırat, 7 Kasım’da genel başkan yardımcılığı görevinden alındı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 2008’de canlı yayında, dönemin AKP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile doğalgaz saatlerinde ortaya atılan yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya geldi. Kılıçdaroğlu da bu tartışmada önemli belgeleri açıkladı.

“GÜÇ DEDİ”

Kılıçdaroğlu, siyasi düellolardaki sakin tavrı nedeniyle “sakin güç” olarak anılmaya başlandı. Kılıçdaroğlu, sakin tavrı, sakin ve ikna edici konuşmaları nedeniyle Hindistan’ın barışçıl ruhani lideri Gandhi ile de özdeşleştirildi.

İSTANBUL ADAYLIKTA OYLARI ARTIRDI

29 Mart 2009 seçimlerinde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde yüzde 28,9 olan partinin oy oranı, Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla 2009 seçimlerinde yüzde 37’ye yükseldi.

2010’DA GENEL LİDER SEÇİLDİ

Genel Başkan Deniz Baykal’ın istifasının ardından partisinin Genel Sekreteri Önder Sav ve milletvekillerinin imzasıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. 22 Mayıs 2010’da yapılan CHP 33. Olağan Kongresi’nde 1189 geçerli oy alarak CHP 7. Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu Genel Başkan seçildikten sonra parti tabanını genişletmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için adımlar attı.

YOLSUZLUK VE YOKSULLUKLA MÜCADELE

Kılıçdaroğlu, parti siyaseti olarak yolsuzluk ve yoksullukla mücadeleyi önceledi. Cumhurbaşkanlığı döneminde hükümetin yolsuzluk iddialarına ilişkin belgeleri gündeme getirdi. “Hiçbir çocuk aç yatmayacak” diyen Kılıçdaroğlu, yoksulluğu azaltacak politikalar üretti.

Suikast girişimi

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016’da Artvin’in Ardanuç ilçesi yakınlarında PKK terör örgütü mensuplarının uzun namlulu silahlı saldırısına uğradı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumaları, CHP konvoyunun geçtiği vadinin yukarı kesiminden açılan ateşe hemen karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren çatışmadan yara almadan kurtuldu.

ADALETE YÜRÜYÜŞ

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanarak 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Kılıçdaroğlu, “Adalet” yürüyüşünü başlattı. Kılıçdaroğlu, elinde “Adalet” pankartı ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaşla birlikte 15 Haziran 2017’de Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı. 420 kilometrelik yürüyüş 25 gün sürdü ve 9 Temmuz 2017’de Maltepe’de sona erdi.

İYİ PARTİ’YE PALAMENTO DESTEĞİ

YSK’nin İYİ Parti’nin teşkilatını tamamlayamadığı gerekçesiyle 2018 milletvekili seçimlerine katılamayacağı kararının ardından Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’ye 15 CHP milletvekili göndererek Meral Akşener’in partisinin seçimlere katılmasına izin verdi.

ÇUBUK’TA SALDIRI

Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019’da şehidin cenazesine katılmak için gittiği Ankara’nın Çubuk ilçesinde yumruklu saldırıya uğradı. 3 yıl 23 ay 30 gün hapis cezasına çarptırıldı.

ELEKTRİK ZAMANLARINA TEPKİ

Kılıçdaroğlu, elektrik zamları nedeniyle çok sayıda vatandaşın faturasını ödeyememesine tepki olarak “Zamlar geri alınana kadar elektrik faturasını ödememe” kararı aldı. Mağdur vatandaşlarla dayanışma adına faturayı ödemeyen Kılıçdaroğlu’nun yolu kesildi. Kılıçdaroğlu, 22 Nisan 2022’de evinde karanlıkta çektiği bir videoyu paylaştı.

MİLLET İTTİFAKI KURDU

2018 seçimlerinde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti “millet ittifakı” işbirliğiyle seçime gitti. Daha sonra Gelecek Partisi ve DEVA Partisi ittifaka katıldı. Altılı masa 12 Şubat 2022’de bir merkeze geldi. Altılı masa, ortak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi ve parlamenter sisteme geçiş için çalıştı.

KAMU KURUMLARINA GİTME VE HESAP SORMA

Kılıçdaroğlu, yapılan hatalara tepki göstermek için çeşitli kamu kurumlarıyla da görüşmek üzere kamu kurumlarına da gitti. Kılıçdaroğlu, 15 Ekim 2021’de Türk lirasının değer kaybetmesi ve dövizdeki artışın ardından önce Merkez Bankası’na giderek Önder Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu daha sonra enflasyon hesaplamaları hakkında bilgi almak için Türkiye İstatistik Kurumu’na gitti. Görüşme talebi kabul edilmeyen Kılıçdaroğlu, bina önünde açıklama yaptı. (3 Aralık 2021) Kılıçdaroğlu, 6 yaşındaki ‘çocuk gelin’ tezleriyle ilgili olarak 6 Aralık 2022’de Adalet Bakanlığı’na yürüdü. Kılıçdaroğlu, depremin ardından borsada yaşananlarla ilgili olarak SPK’ya giderek yansımasını gösterdi.

Nazımiyeli olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ailesi, Horasan’dan göç ederek Anadolu’ya yerleşen Tunceli aşiretlerinden Kureyşan aşiretine mensuptur. Oğuzlar’ın Bozok koluna bağlı Beğdili boyuna mensup olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ehl-i Beyt’e kadar uzanan Seyyid soyuna kadar uzanan soy geçmişi, Osmanlı döneminden bu yana pek çok tarihi belgede yer almaktadır. . Kılıçdaroğlu, 9 Ekim 2018’de CHP grup konuşmasında, atalarının Selçuklular döneminde Anadolu’nun Türkleşmesini sağlayan Anadolu azizleri olarak İran’ın Horasan bölgesinden geldiklerini belirterek; Büyük dedesinin Akşehir’de türbesi olan Seyyid Mahmud Hayrani olduğunu belirtmiştir.

aginajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler