Haber

İsrail’den Mısır’dan son dakika açıklaması! Dünyada gündemde olan iddialar yalanlandı

İsrail’den son dakika haberleri:Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Gazze Şeridi’nin Refah kentine saldırması halinde Mısır’ın İsrail ile yaptığı barış anlaşması olan Camp David Anlaşması’nı askıya alacağı yönündeki haberlere ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı.

MISIR: CAMP DAVID ANLAŞMASINA UYMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da Sloven mevkidaşı Tanja Fajon ile ortak basın toplantısı düzenleyen Shoukry, Mısır’ın Refah şehrine saldırısı nedeniyle İsrail ile Camp David Anlaşması’nı askıya alacağı yönündeki haberleri yalanladı. “Mısır ile İsrail arasında 40 yıldır yürürlükte olan bir barış anlaşması var ve biz buna uymaya devam edeceğiz”söz konusu.

ateşkes çağrısı

Mısır’ın, İsrail ile Hamas arasında, tutukluların serbest bırakılması ve Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardımın girmesine olanak sağlayacak bir anlaşmaya varılması yönünde çabalarını sürdürdüğünü belirten Shoukry, Gazze’de ateşkes çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını eleştiren Shoukry, Filistinlilerin kitlesel olarak yerinden edilmesine karşı da uyarıda bulundu.

CAMP DAVID ANLAŞMASI NEDİR?

1970’li yılların sonlarında ABD’nin arabuluculuğunda Mısır ile İsrail arasında imzalanan barış anlaşmasıyla ilk kez bir Arap ülkesi İsrail’i resmen tanıdı ve ele geçirdiği topraklarda varlığını yasal olarak kabul etti. Anlaşmada ayrıca İsrail ve Mısır’ın sınır hattına asker konuşlandırmasını düzenleyen çeşitli kararlar da yer alıyor.

haberdarende.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu